Dzisiaj wszyscy powinniśmy być wydawcami treści, cz. 1

Dzisiaj wszyscy powinniśmy być wydawcami treści, cz. 1

Internet jest wszechobecny, odkąd mamy go w naszych telefonach, komputerach i tabletach. Oczywiście wszyscy potrafimy z niego korzystać – dotyczy to również klientów salonów optycznych. To bardzo ważna informacja. Często ten fakt nie jest właściwie wykorzystywany.

Czym charakteryzuje się podejście małych i średnich przedsiębiorstw do internetu oraz jak wyprzedzić konkurencję? O tym właśnie będzie ten tekst.

Kilkanaście lat temu większości osób pojęcie „komunikacja” kojarzyło się z: prasą, radiem, telewizją lokalną, akcjami plakatowymi czy rozdawaniem ulotek. Później świat się zmienił i pojawił się nowy kanał komunikacji – internet, a wiele firm rozpoczęło komunikację do swoich potencjalnych klientów poprzez kampanie online. Jednak przez wiele lat, mniej więcej do połowy poprzedniej dekady, w modelu komunikacji niewiele się zmieniło. Firmy – zamiast inwestować w reklamę np. w prasie – kupowały kampanię w internecie (często stanowiła ona uzupełnienie reklamy prasowej). Oczywiście kampania ta opracowywana była w oparciu o ściśle określoną grupę docelową, mediaplan i negocjacje. Innymi słowy: zamieniono wydawcę prasowego na internetowego, ale cały model myślenia o komunikacji marketingowej pozostał taki sam.

Znaczenie wyszukiwarki Google

W tym samym czasie rewolucja „mobile”, oparta na powszechnym i nieustannym dostępie do internetu, nabrała rozpędu i zalała rozwinięte społeczeństwa, także społeczeństwo polskie. I tutaj do akcji wkracza główny reżyser naszego przedstawienia, czyli wyszukiwarka Google – narzędzie, bez którego sieć www byłaby tylko olbrzymią bazą informacji, grafik, filmów i artykułów, a poruszanie się po niej byłoby bardzo czasochłonne. Poruszanie, czyli znajdowanie poszukiwanych treści.
To dzięki Google wszyscy użytkownicy internetu (a co najważniejsze: również klienci salonów optycznych) tak szybko i bezbłędnie znajdują to, czego szukają. Użyteczność Google jest bezdyskusyjna, ale czy film może powstać bez udziału aktorów? Oczywiście nie! Wyszukiwarka zarządza treściami, ponieważ ktoś wcześniej opracował te treści, zaprojektował grafiki, zrobił zdjęcia albo nakręcił ujęcia filmowe. Internet bez treści by nie istniał, a wyszukiwarki byłyby niepotrzebne.

Korzystanie z wyszukiwarki Google jest bezpłatne, dlatego też część przedsiębiorców rozpoczęła opracowywanie i wydawanie własnych treści, które następnie prezentowane są klientom za pośrednictwem własnych serwisów www. W ten sposób przedsiębiorstwa te uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami, które nie tworzą treści o sobie i swoich produktach.

Ważna rola treści

Czy zatem wystarczy napisać dobry artykuł na temat swoich produktów, zaprojektować grafikę albo nakręcić film, aby dotrzeć do potencjalnych klientów? Odpowiedź brzmi: TAK. Po pierwsze dlatego, że wszyscy korzystają dzisiaj z internetu i wyszukiwarki Google, a po drugie: ponieważ wyszukiwarka znajdzie te informacje i wyświetli linki do nich na ekranach telefonów lub komputerów. Dlatego też każda firma (czyli także każdy salon optyczny) powinna być wydawcą treści o sobie i swoich produktach. W przeciwnym razie zostanie w tyle w stosunku do tych, którzy to zrobią, bo to właśnie do ich serwisów będą prowadzić linki z wyników wyszukiwania Google
(i to całkowicie bezpłatnie!).

Dariusz Wajs

 

O autorze

Dariusz Wajs
Dariusz Wajs
23 lata doświadczenia w mediach ☑️ Content & Communication Marketing Expert ☑️ Media Project Manager Współwłaściciel Feniks Media Group
Dlaczego wyszukiwarka Google jest taka ważna

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU


Chcesz dowiedzieć się więcej? Zostaw wiadomość lub zadzwoń.
Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

Adres

ul. Balicka 136
30-149 Kraków

Telefon:

+48 600 064 711

DZIAŁ MARKETINGU I REKLAMY

Kierownik Marketingu i Reklamy Wydawnictwa
Project Manager
Grażyna Jancik
tel.: 600 064 711
grazyna.jancik@feniksmedia.pl


Project Manager
Delfina Jędras
tel.: 570 064 747
delfina.bochnak@feniksmedia.pl

© Feniks Media Group 2018